Spre slava Preasfintei Treimi

Mănăstirea Radu – Vodă a fost ridicată în anul 1568 de către voievodul Alexandru al II-lea Mircea (1568-1577) şi doamna sa, Ecaterina spre slava Preasfintei Treimi. Astfel, hramul istoric al mănăstirii este Sfânta Treime.

Duminică seară, slujba Pavecerniţei a fost oficiată de către Preacuviosul Arhimandrit Timotei Aioanei, exarh cultural al Sfintei Arhiepiscopii a Bucureştilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură, Părintele Arhimandrit a menţionat faptul că Sfânta Treime este prăznuită în general tot timpul, prin vieţuirea noastră creştină şi prin lauda sfinţilor, şi în mod special, luni, în ziua care urmează Pogorârii Duhului Sfânt.

În numele Sfintei Treimi am primit Botezul şi mărturisim credinţa străbunilor nostri.

În numele Sfintei Treimi primim darurile Duhului Sfânt, care ne ajută la săvârşirea faptelor bune şi mântuitoare.

În zilele noastre avem nevoie să privim la comuniunea desăvârşită şi la dragostea împlinită, care dăinuie în mijlocul Sfintei Treimi, pentru ca şi noi să trăim în unitate, înţelegere şi pace, după modelul lui Dumnezeu.