Sfinţenia - scopul vieţii omeneşti

Biserica Ortodoxă a dedicat prima duminică, după Pogorârea Duhului Sfânt, cinstirii tuturor sfinţilor. Astăzi sunt prăznuiţi atât sfinţii din calendar, cunoscuţi de către Biserica Ortodoxă, cât şi acei sfinţi pe care nu îi cunoaştem, dar pe care Dumnezeu îi ştie şi pe care i-a aşezat în locaşurile Sale.

După citirea Sfintei Evanghelii, a urmat predica, rostită de către Părintele Arhimandrit Policarp Chiţulescu.

Din Apostolul care s-a citit astăzi, vedem că sfinţii au fost oameni, asemenea nouă, care au împlinit scopul vieţii, trăind după voia lui Dumnezeu. Doar prin renunţarea totală la lucrurile care ne despart şi ne fac incompatibili cu Dumnezeu, putem deveni râuri de apă vie, bucurându-ne de lucrarea Duhului Sfânt în noi.

Sfinţenia, fiind scopul vieţii pământeşti, este o datorie a tuturor oamenilor.

Cunoaştem oameni sfinţi care, în viaţa lor au făcut parte din toate mediile sociale. Oameni care fost clerici, împăraţi, monahi, fecioare, soldaţi sau simpli laici, dar care au avut în comun credinţa în Hristos şi iubirea de oameni, au devenit toţi prieteni şi casnici ai lui Dumnezeu. La aceasta suntem chemaţi şi noi.