SĂRBĂTOAREA SFÂNTULUI IERARH NECTARIE - HRAMUL MĂNĂSTIRII

Bucurie mare s-a resimțit astăzi în obștea Mănăstirii Radu Vodă care și-a sărbătorit ocrotitorul, pe Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina. La această bucurie a fost părtaș și Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop Vicar Patriarhal, care în cuvântul său de învățătură și-a arătat dragostea și evlavia pe care o are față de Sfântul care s-a dovedit a fi grabnic tămăduitor și ajutător celor ce sunt în nevoi.

Deși vremea nu i-a încurajat pe credincioși să iasă din casă, curtea mănăstirii s-a dovedit neîncăpătoare, credincioșii îndurând pentru dragostea față de Sfântul Nectarie, frigul și ploaia. Aceștia au venit cu flori la moaștele Sfântului, care în timp s-a arătat a fi nectar al Duhului Sfânt, ascultând și răsplătind fiecare rugăciune în parte.