Arătarea dumnezeirii lui Hristos

În fiecare an, în ziua de 6 august, Biserica Ortodoxă prăznuieşte înfăţişarea lui Hristos în slava dumnezeirii.

Sfânta Litughie a fost săvârşită de Preasfinţitul Varsanufie Prahoveanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, alături de preoţii şi  ierodiaconii mănăstirii noastre.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat importanţa conştientizării faptului că slava lui Dumnezeu, văzută de ucenicii Domnului, pe muntele Tabor, este ţelul vieţii omeneşti. Pentru înfăptuirea acestui lucru, Hristos ne-a lăsat o îndoită poruncă a iubirii: dragostea de Dumnezeu şi de proapele. Împlinirea acestei porunci ne face asemenea cu Dumnezeu, Cel Care ne iubeşte sincer, necondiţionat şi respectându-ne libertatea.