40 de ani de la trecerea la cele veşnice a Patriarhului Justinian

Astăzi, obștea Mănăstirii Radu Vodă, în frunte cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, alături de Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, au cinstit memoria celui care a fost al treilea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române, Patriarhul Justinian.

În cuvântul rostit după slujba parastasului, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, a evidenţiat rolul fundamental pe care Părintele Patriarh Justinian l-a jucat în perioada cea mai grea pe care românii au traversat-o după cel de al Doilea Război Mondial.

Vrednicul de pomenire Întâistătător s-a remarcat printr-o bogată activitate administrativă și duhovnicească, reușind ca prin acțiunile sale să întărească Biserica și să diminueze acțiunile negative întreprinse de Regimul Comunist.

Într-o perioadă în care Biserica se afla în strâmtorare, Patriarhul Justinian a reușit: să consolideze și să restaureze un număr important de biserici și mănăstiri, să dezvolte și să rafineze învățământul teologic, să aibă o activitate editorială bogată, să sprijine monahismul prin înființarea școlilor monahale, a atelierelor mănăstirești, să încadreze în administrația bisericească numeroase personalități ale culturii care erau marginalizate de regim.

Pentru toate aceste merite, memoria Patriarhului Justinian rămâne vie în inimile clericilor, ale credincioșilor români și ale obștii Mănăstirii Radu Vodă, loc în care Patriarhul a ales să își rânduiască mormântul, biserica Mănăstirii fiind una dintre multele salvate de Întâistătător, acest locaș fiind ctitoria de suflet a Preafericirii Sale.

Veșnica lui Pomenire din neam în neam!